Demirtaş | Artık kimse bağrına taş basıp muhalefete oy vermeyecek

Selahattin Demirtaş, “2019 yerel seçimlerinden sonra artık kimsenin bağrına taş basıp muhalefete oy vermeyeceğini, Kürtleri bir irade olarak kabul etmeyen hiç kimseye destek olunmayacağını parti sözcülerimiz defalarca ifade etmişlerdi” dedi.
 Tarih: 12-01-2023 09:51:08
Demirtaş | Artık kimse bağrına taş basıp muhalefete oy vermeyecek

WELG | K24’ten Adem Özgür’ün sorularını cevaplayan ve halen Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, altılı masa olarak adlandırılan muhalif kanadın şu ana kadar HDP’yi dikkate alan, diyalog geliştiren bir politika izlemediğini dile getirdi.

HDP’nin “tüm bu yok sayma politikalarına” karşı seçimlere kendi cumhurbaşkanı adayıyla gitme kararı aldığını hatırlatan Selahattin Demirtaş, “Ama kapılarını da tümden kapatmadı” diye ekledi.

Diğer yandan, “Kürt sorunu siyasi zeminde ve barışçıl yöntemlerle çözümü seçim öncesi veya hemen sonrası kesinlikle gündeme gelecektir” ifadelerini kullanan Demirtaş, “Artık bu sorunun çözümü daha fazla ertelenmeyecektir” vurgusu yaptı.

Demirtaş, Kürt partileri arasındaki ittifak konusu içinse, “Umarım bu tarihi seçimde Kürtler birliğini sağlamış şekilde seçmenin karşısına çıkarlar. Ben de buradan tüm Kürt siyasi çevrelerine ittifak ve ulusal birlik için fedakarca yaklaşmaları çağrısı yapıyorum” şeklinde konuştu.

HDP'nin hazine yardımına geçici bloke konulması konusundaki düşüncelerini de dile getiren Demirtaş, “HDP’nin kapatılması için bir ön adım atmış oldular. Gelen tepkilere veya gelişmelere göre kapatmaya doğru gidebilirler. AKP ve MHP bu seçimlerde HDP’yi etkisiz kılmak için her türlü hukuk kuralını askıya almış durumdadır” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla K24’ün sorularına yanıt verdi.

Pervin Buldan’ın “HDP kendi adayını çıkaracak ve seçimlere kendi adayıyla gidecek” açıklamasının ardından HDP ve Kürtler siyasetin ana gündemine oturdu. Siz de muhalefetin partinize yönelik sessizliğine dikkat çekerek, “Bundan daha normal, bundan daha meşru bir tutum olamaz” dediniz. HDP’nin bu adımı Türkiye’deki siyasi dengeleri nasıl değiştirecek ve sizce altılı masanın tavrında bir değişikliğe neden olacak mı?

Öncelikle sizler aracılığıyla Kürdistan Federal Bölgesi’ndeki halkımız başta olmak üzere tüm halkımıza içten selamlarımı, özlem duygularımızı gönderiyoruz.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de birkaç ay sonra Cumhuriyet tarihinin neredeyse en önemli seçimi yapılacak. Bu seçimle birlikte toplumsal sorunlar ya katlanarak büyüyecek veya çözümün kapıları aralanacak. AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı Kürtler başta olmak üzere toplumun önemli bir kısmı için zulüm iktidarına dönüştü. Türk ırkçılığın hakim olduğu bu politikayla Türkiye’yi yıkıma götürdüler. Şimdi bu yıkımdan çıkışın ve demokrasiyi inşa etme mücadelesini yürüten kesimler var. HDP ve Kürtler de bunun için çabalıyor, direniyor. Ancak muhalefetin önemli bir kesimini oluşturan ve altılı masa olarak adlandırılan muhalif cephe de bugüne kadar HDP’yi dikkate alan, diyalog geliştiren bir politika izlemedi. HDP diyalog ve işbirliği için her zaman kapıyı açık tutmasına rağmen şimdiye kadar bu şanslarını kullanmadılar. HDP de tüm bu yok sayma politikalarına karşı seçimlere kendi Cumhurbaşkanı adayı ile gitme kararı aldı ama kapılarını da tümden kapatmadı. Bundan sonra diğer muhalefetin HDP ile görüşüp uzlaşma konusunda adım atması gerekiyor. Umarım bu konuda çekingen davranmazlar. Demokrasi ilkeleri ve barışçıl çözümler konusunda uzlaşmak tüm Türkiye’ye kazandırır.

Sanıyorum altılı masa etrafındaki muhalefet kanadı, 2019’daki yerel seçimler gibi HDP seçmeninin kendilerini destekleyeceği konusunda emin. Alınan bu karar, Kürt seçmenin “çantada keklik” olmadığı konusunda da bir mesajdır, diyebilir miyiz?

Evet, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten 2019 yerel seçimlerinden sonra artık kimsenin bağrına taş basıp muhalefete oy vermeyeceğini, Kürtleri bir irade olarak kabul etmeyen hiç kimseye destek olunmayacağını parti sözcülerimiz defalarca ifade etmişlerdi.

Öte yandan altılı masanın 84 madde ve 9 başlıktan oluşan anayasa değişikliği önerisinde anadilde eğitim konusuna ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin herhangi bir ifade söz konusu değil. Altılı masanın Kürt sorunu konusundaki tavrını ve HDP’yle yan yana görünmek istememelerindeki ısrarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ne yazık ki Türkiye’de halen eski ezberler, korkular ve inkar politikaları birçok kesimde etkili olmaya devam ediyor. Oysa 21’inci yüzyılda artık Kürtlerin haklarının tartışılması bile son derece geri bir anlayıştır. Yapılması gereken şey, bir halkın ana sütü gibi helal olan ulusal kimlik haklarının eksiksiz şekilde tanınmasıdır. Aslında toplumun genelinde Kürtlerin haklarına karşı bir tepki yok ama devlet yöneticileri ve devlet partisi diyebileceğimiz siyasi partiler toplumun da gerisindeler. Fakat Kürt sorunu, siyasi zeminde ve barışçıl yöntemlerle çözümü seçim öncesi veya hemen sonrası kesinlikle gündeme gelecektir ve artık bu sorunun çözümü daha fazla ertelenmeyecektir.

2018 seçimlerinden önce sizinle yaptığımız söyleşide, “Maalesef HDP ile Kürt partileri arasında, arzu ettiğimiz ittifak gerçekleşemedi. Keşke bu başarılabilseydi. Çünkü gerçekten de Kürtlerin kendi aralarında tarihi bir işbirliğine, ulusal bir ittifaka ihtiyaç vardır” demiştiniz. Hâlâ bu arzunuz devam ediyor mu ve önümüzdeki seçim için Kürt partileri arasındaki ittifakın güçlendirilmesine yönelik çağrılarınız olacak mı?

Bildiğim kadarıyla HDP’nin Kürt partileri ile görüşme ve temasları sürüyor. Seçimler için ittifak ve ulusal birlik politikaları konusunda belli bir mesafe de kat edilmiş durumda. Umarım bu tarihi seçimde Kürtler birliğini sağlamış şekilde seçmenin karşısına çıkarlar. Ben de buradan tüm Kürt siyasi çevrelerine ittifak ve ulusal birlik için fedakarca yaklaşmaları çağrısı yapıyorum.

Ancak müsaade ederseniz bir eleştiri ve üzüntümü de dile getirmek istiyorum. Tüm Kürt siyasi oluşumlarını kastetmemekle beraber bazı yapıların HDP ile ittifak meselesine sırf milletvekilliği veya belediye başkanlığı koltuk pazarlığı şeklinde yetersiz ve yanlış yaklaştıklarını duyuyorum. Bu tutum doğru değildir, elbette temsil konusu da tartışmalı ve belirli bir temsil de olmalı, bu da demokrasinin gereğidir. Fakat bu tüm ilkelerde ve ortak mücadelede uzlaşma sağlandıktan sonra doğal olarak müzakere edilmesi gereken bir başlıkken bu konuyu en baştan dayatmak doğru olmaz. Üstelik bazı Kürt ittifakına ayrılan belediye başkanlığı kontenjanından sonra ne yazık ki bu belediye başkanları seçmenin iradesini hiçe sayıp istifa ederek AKP’ye katıldı. Dolayısıyla ittifaklar meselesine kişilerin veya partilerin çıkarı noktasından değil halkın çıkarları penceresinden bakılması olmazsa olmazdır.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza gündemdeki yerini koruyor. Öncelikle bu cezayı nasıl değerlendirdiğinizi sormak istiyorum. Ayrıca Türkiye kamuoyu HDP’li belediyelere atanan kayyumlara, seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanmalarına yeterince destek verseydi, bu tablo ortaya çıkar mıydı?

Biz her türlü hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşıyız. Ekrem İmamoğlu’na yönelik siyasi baskılar ile yargı görünümlü iktidar baskısına da açıkça karşı çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Fakat HDP’li belediyelere kayyum atanıp başkanlarımız tutuklanırken ne yazık ki diğer muhalefetten yeterince tepki gelmedi. Eğer o günlerde birlikte büyük bir tepki gösterilseydi durum kendileri açısından da bu noktaya gelmeyebilirdi. Herkesin bundan ders çıkardığını umuyorum.

Seçimlerden önce HDP'nin hazine yardımına geçici bloke konulması neyi ifade ediyor?

HDP’nin kapatılması için bir ön adım atmış oldular. Gelen tepkilere veya gelişmelere göre kapatmaya doğru gidebilirler. AKP ve MHP bu seçimlerde HDP’yi etkisiz kılmak için her türlü hukuk kuralını askıya almış durumdadır. Fakat partimize para yardımını kesme cezası verip seçimde zor duruma sokmak isteseler de biz milyonlarca Kürt halkının desteği ve dayanışması ile hazine yardımından daha fazla bir katkıyla seçim çalışmalarının yürütüleceğine inanıyoruz. Halkımız bu konuda duyarlıdır ve biz halkımıza güveniyoruz.

Son olarak, cezaevinden gönderdiğiniz mesajlarla seçim kampanyasını başlattığınızı bildirdiniz. Bu kampanya ile neyi amaçlıyorsunuz? 

Ben hapishanede çok kısıtlı imkanlara sahibim. Ama bu tarihi seçimde halkımızın geleceği belirlenirken yerimde oturup izlemeyi kendime yakıştıramam. Bizim halkımıza karşı borcumuz, sorumluluklarımız var. Bu seçim sürecinde partimiz HDP seçimi hazırlıklarını tamamlayıp meydanlara çıkıncaya kadar ben seçmenlerimizi motive etmeye, seçim için çalışmalarına teşvik etmeye, bir çeşit ortamı ısıtmaya gayret ediyorum. Keşke elimden fazlası gelebilse ama yapabileceğim her şeyi buradan halkımız için severek yapıyorum, yapmaya devam edeceğim. Bu vesileyle tüm halkımızı özellikle gençleri ve kadınları seçim çalışmalarına ve mücadeleye aktif katılmaya, HDP saflarında örgütlenmeye çağırıyorum.

@welgmedya.com

  Bu haber 493 defa okunmuştur.   Editör: welg medya   Kaynak: welg medya haber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 21 16 2 3 45 16 51 +29
2 Fenerbahçe 20 14 4 2 51 23 44 +28
3 Başakşehir FK 20 12 4 4 32 20 40 +12
4 Beşiktaş 20 11 3 6 38 22 39 +16
5 Trabzonspor 21 11 5 5 33 27 38 +6
6 Adana Demirspor 20 10 3 7 39 21 37 +18
7 Kayserispor 20 9 9 2 32 29 29 +3
8 Konyaspor 20 6 5 9 24 21 27 +3
9 Gaziantep FK 21 6 8 7 31 29 25 +2
10 Alanyaspor 21 6 8 7 32 39 25 -7
11 Fatih Karagümrük 20 5 7 8 41 40 23 +1
12 MKE Ankaragücü 20 6 10 4 24 31 22 -7
13 Kasımpaşa 21 6 11 4 27 40 22 -13
14 Sivasspor 21 5 10 6 25 31 21 -6
15 Antalyaspor 20 6 11 3 26 35 21 -9
16 Giresunspor 21 5 10 6 20 38 21 -18
17 Hatayspor 20 5 10 5 18 38 20 -20
18 İstanbulspor 20 4 13 3 20 44 15 -24
19 Ümraniyespor 21 3 13 5 26 40 14 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 21 11 2 8 36 18 41 +18
2 Eyüpspor 21 12 4 5 28 17 41 +11
3 Bodrumspor 21 11 5 5 34 21 38 +13
4 Keçiörengücü 21 10 4 7 33 24 37 +9
5 Pendikspor 21 9 5 7 29 15 34 +14
6 Çaykur Rizespor 20 8 2 10 27 15 34 +12
7 Bandırmaspor 20 9 4 7 32 27 34 +5
8 Sakaryaspor 21 11 9 1 34 32 34 +2
9 Boluspor 21 9 5 7 25 23 34 +2
10 Göztepe 21 9 8 3 21 17 30 +4
11 Manisa FK 20 7 5 8 25 25 29 0
12 Adanaspor 21 5 9 7 31 34 22 -3
13 Altay 21 5 8 8 23 27 20 -4
14 Tuzlaspor 21 5 12 4 24 33 19 -9
15 Erzurumspor FK 21 5 10 6 22 32 18 -10
16 Altınordu 21 4 12 5 19 35 17 -16
17 Yeni Malatyaspor 21 4 10 7 21 34 16 -13
18 Gençlerbirliği 21 3 14 4 25 41 13 -16
19 Denizlispor 21 4 13 4 20 39 13 -19
Takım O G M B A Y P AV
1 Kocaelispor 22 14 2 6 43 21 48 +22
2 Bucaspor 1928 22 13 3 6 36 12 45 +24
3 1461 Trabzon FK 22 12 3 7 27 13 43 +14
4 İskenderunspor A.Ş. 22 11 4 7 31 19 40 +12
5 Van Spor FK 22 11 4 7 30 18 40 +12
6 Karacabey Belediye Spor 22 10 3 9 28 17 39 +11
7 Ankara Demirspor 22 10 5 7 33 16 37 +17
8 Zonguldak Kömürspor 22 10 8 4 25 26 34 -1
9 Serik Belediyespor 22 9 6 7 31 25 31 +6
10 Kırklarelispor 22 7 6 9 22 19 30 +3
11 Etimesgut Belediyespor 22 6 9 7 23 30 25 -7
12 Kırşehir FSK 22 5 8 9 19 25 24 -6
13 Sarıyer 22 5 8 9 24 32 24 -8
14 Adıyaman FK 22 5 9 8 22 27 23 -5
15 Kastamonuspor 22 6 11 5 20 29 23 -9
16 Fethiyespor 22 6 11 5 22 33 23 -11
17 Uşak Spor 22 4 13 5 17 34 17 -17
18 Balıkesirspor 22 4 13 5 15 32 14 -17
19 Diyarbekir Spor 22 2 12 8 18 37 14 -19
20 Pazarspor 22 1 13 8 13 34 11 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 20 13 3 4 26 11 43 +15
2 52 Orduspor FK 20 12 3 5 32 17 41 +15
3 Karaköprü Belediyespor 20 11 4 5 26 14 38 +12
4 Karşıyaka 20 10 4 6 25 12 36 +13
5 Belediye Derincespor 20 9 4 7 25 21 34 +4
6 Belediye Kütahyaspor 20 8 3 9 27 19 33 +8
7 Nevşehir Belediyespor 20 9 5 6 28 23 33 +5
8 Hacettepe 1945 20 8 7 5 30 24 29 +6
9 Ağrı 1970 Spor 20 7 5 8 19 15 29 +4
10 Çatalcaspor 20 7 8 5 25 22 26 +3
11 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 20 5 9 6 19 26 21 -7
12 1922 Konyaspor 20 6 11 3 22 31 21 -9
13 Elazığspor 20 5 9 6 21 31 21 -10
14 1954 Kelkit Bld.Spor 20 3 6 11 14 18 20 -4
15 Şile Yıldızspor 20 2 8 10 16 27 16 -11
16 Edirnespor 20 5 14 1 15 31 16 -16
17 Yomraspor 20 3 11 6 13 23 15 -10
18 Eskişehirspor 20 3 12 5 22 40 14 -18
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/02/2023 Adana Demirspor vs Fenerbahçe
 04/02/2023 MKE Ankaragücü vs Fatih Karagümrük
 04/02/2023 Sivasspor vs Beşiktaş
 04/02/2023 Antalyaspor vs Gaziantep FK
 05/02/2023 İstanbulspor vs Alanyaspor
 05/02/2023 Hatayspor vs Kasımpaşa
 05/02/2023 Galatasaray vs Trabzonspor
 06/02/2023 Ümraniyespor vs Adana Demirspor
 06/02/2023 Fenerbahçe vs Konyaspor
 06/02/2023 Giresunspor - Kayserispor Giresunspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Kayserispor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/02/2023 Altay vs Adanaspor
 04/02/2023 Bandırmaspor vs Denizlispor
 04/02/2023 Erzurumspor FK vs Tuzlaspor
 04/02/2023 Boluspor vs Pendikspor
 04/02/2023 Çaykur Rizespor vs Yeni Malatyaspor
 05/02/2023 Manisa FK vs Samsunspor
 05/02/2023 Gençlerbirliği vs Göztepe
 05/02/2023 Sakaryaspor vs Keçiörengücü
 06/02/2023 Eyüpspor vs Bodrumspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/02/2023 Ankara Demirspor vs Bucaspor 1928
 04/02/2023 Diyarbekir Spor vs Fethiyespor
 04/02/2023 Etimesgut Belediyespor vs Balıkesirspor
 04/02/2023 İskenderunspor A.Ş. vs 1461 Trabzon FK
 04/02/2023 Karacabey Belediye Spor vs Pazarspor
 04/02/2023 Kastamonuspor vs Uşak Spor
 04/02/2023 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Serik Belediyespor
 04/02/2023 Kocaelispor vs Sarıyer
 04/02/2023 Van Spor FK vs Adıyaman FK
 04/02/2023 Zonguldak Kömürspor vs Kırklarelispor
 08/02/2023 Kırklarelispor - Serik Belediyespor Serik Belediyespor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Kırklarelispor yenilmez
 08/02/2023 Bucaspor 1928 - Kocaelispor Kocaelispor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Kocaelispor yenilmez
 08/02/2023 Balıkesirspor - Kastamonuspor Balıkesirspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Kastamonuspor yenilmez
 08/02/2023 1461 Trabzon FK - Diyarbekir Spor 1461 Trabzon FK ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  1461 Trabzon FK yenilmez
 08/02/2023 Zonguldak Kömürspor - Van Spor FK Van Spor FK ligdeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Van Spor FK yenilmez
 08/02/2023 Fethiyespor - Karacabey Belediye Spor Fethiyespor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Karacabey Belediye Spor yenilmez
 08/02/2023 1461 Trabzon FK - Diyarbekir Spor Diyarbekir Spor ligde deplasmandaki son 12 maçında hiç kazanamadı  1461 Trabzon FK yenilmez
 08/02/2023 Pazarspor - Etimesgut Belediyespor Pazarspor ligde evindeki son 12 maçında hiç kazanamadı  Etimesgut Belediyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/02/2023 Şile Yıldızspor vs Karşıyaka
 05/02/2023 Edirnespor vs Karaköprü Belediyespor
 05/02/2023 Belediye Derincespor vs Yomraspor
 05/02/2023 Belediye Kütahyaspor vs Çatalcaspor
 05/02/2023 Elazığspor vs Ağrı 1970 Spor
 05/02/2023 Hacettepe 1945 vs Eskişehirspor
 05/02/2023 Nevşehir Belediyespor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 05/02/2023 Yeni Mersin İdman Yurdu vs 52 Orduspor FK
 05/02/2023 1922 Konyaspor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 05/02/2023 Yeni Mersin İdman Yurdu - 52 Orduspor FK 52 Orduspor FK ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  52 Orduspor FK yenilmez
 05/02/2023 Elazığspor - Ağrı 1970 Spor Elazığspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Ağrı 1970 Spor yenilmez
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI