Almanya'da Yoksulluk Alarmı: Her Beş Çocuktan Biri Yoksul

Almanya'da 2022 yılında yaklaşık 14,2 milyon insanın yoksullukla mücadele ettiği ortaya konan bir rapor, ülkenin ekonomik ve sosyal dengeleri hakkında endişe verici bir tablo çizdi. Sosyal yardım kuruluşu Der Paritätische Gesamtverband'ın yayımladığı rapor, Almanya'da yaşayan nüfusun yaklaşık %16,8'inin yoksulluk sınırının altında olduğunu gösteriyor.
 Tarih: 27-03-2024 09:10:11
Almanya'da Yoksulluk Alarmı: Her Beş Çocuktan Biri Yoksul

WELG | Almanya'da yaşanan bu artış, bir önceki yıla göre 100 bin kişi civarında bir artışa işaret ediyor. Özellikle pandemi, enerji krizi ve yüksek enflasyon gibi faktörlerin etkisiyle, 2019 yılına kıyasla yaklaşık 1 milyon kişi daha yoksulluk sınırında yer aldı. Bu durum, Almanya'da 2006 yılından beri kaydedilen en yüksek yoksulluk rakamlarından biri olarak kaydedildi.

Der Paritätische Gesamtverband'ın yöneticisi Ulrich Schneider, "Almanya'da sürekli artan yoksulluk trendi federal düzeyde durdurulmuş gibi görünse de, hala tersine dönmekten çok uzak" şeklinde konuştu. Rapora göre, 2022 yılında belirlenen yetişkin yoksulların yaklaşık üçte ikisi çalışma hayatında ya da emekli durumda.

Rapor ayrıca, çocuk yoksulluğunun üzücü bir rekor kırdığını ortaya koydu. Her beş çocuktan birinin yoksul olduğu belirlenirken, çocuğunu yalnız yetiştiren bireylerin yoksulluk oranının %43,2 olduğu saptandı.

Der Paritätische Gesamtverband, hükümeti yoksullukla mücadele konusunda daha ciddi adımlar atmaya çağırırken, öneriler arasında saatlik asgari ücretin 15 euroya çıkarılması ve çocuk bakımı desteğinin artırılması gibi politika değişiklikleri öne çıkıyor. Kuruluş, göreli yoksulluk prensibini esas alarak yoksulluk ölçümü yapıyor. Buna göre, bir kişi medyan gelirin %60'ından az gelire sahipse yoksul kabul ediliyor.

@welgmedya.com

  Bu haber 748 defa okunmuştur.   Editör: Haber Merkezi   Kaynak: welgmedya haber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ALMANYA Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI