Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 14’üncü yılında anıldı

Hrant Dink anmasında konuşan Rakel Dink, “Bu alan devletin işlediği, göz yumduğu, duyarsızca, acımasızca sonuçsuz bırakılan davaların dile getirildiği yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı hatırladığımız yer” dedi.
 Tarih: 19-01-2021 21:54:21
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 14’üncü yılında anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 14’üncü yılında Şişli’de bulunan Sebat Apartmanı önünde anıldı. Salgın nedeniyle sınırlı sayıda kişinin katılımı ile gerçekleştirilen anma aynı zamanda çevrimiçi de yapıldı. Anma öncesi Halaskargazi Caddesi’ndeki Osmanbey kavşağı ile Harbiye Müzesi arası polisler tarafından trafiğe kapatıldı. Anmanın olduğu alan ise polis tarafından ablukaya alındı. 

Geniş katılımlı anma http://hranticinadaleticin.org/  sitesi üzerinden çevrim içi yapılırken anmaya katılan kişiler “Buradasın Ahparig” yazan çevrimiçi pankartlarını Hrant Dink’in öldürüldüğü yere bıraktı. Anma ilk önce daha önceki anmalarda yapılan konuşmalardan kesitlerin verilmesiyle başladı. Ardından Hrant Dink’in yaşamını anlatan sinevizyon gösterimi ve Hrant’ın konuşmalarından kesitler yayınlandı.

KARDEŞ OLDUĞUMUZU HATIRLADIĞIMIZ YER 

Ardından Rakel Dink eşi Hrant Dink’in öldürüldüğü Sebat Apartmanı önü karanfil bıraktı. Anmada sık sık “Kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” sloganları atıldı. Hrant Dink’in dev posterinin de asıldığı anmada konuşan Rakel Dink, “Biliyorum ki kalbi burada atanlar çok çoktur. Burası unutturulmak istenen konuların hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı hatırladığımız yer. Acıları, paylaşma, yüzleşme, yüzleştirme yeri oldu. Adalet ve doğruluk isteyenlerin bir araya geldiği yer oldu. Bu alan devletin işlediği, göz yumduğu, duyarsızca, acımasızca sonuçsuz bırakılan davaların dile getirildiği yer oldu” dedi. 

SUSMAK UTANÇ VERİCİ 

“Bir kılıç artığı olarak yüz yıldır yaşadığımız acıları dile getirerek yalanlamak yetmedi bir de sözde soykırım diyerek yalanlarına tüy diktiler” diyen Dink, “Birilerini acıtıyor muyuz, incitiyor muyuz diye hiç düşündünüz mü? Ermeni’ye sonu gelmeyen düşmanlığınız, aşağılamalarınız, kininiz, öfkeniz gerçekten artık yoruyor. Siz hiç yorulmadınız mı? Yazık. Susmak utanç verici. Gördüğü kardeşini sevmeyen görmediği tanrısını seviyorum diyen yalancıdır diyor tanrı sözü. Tekrarlanmaması için duyarlılık ve pişmanlık gerekiyor. İtiraz, özür ve tövbe gerekiyor. Sevgili dostlar o kadar biriken yaslar ve davalar var ki acımızı dile getirmekten utanır olduk. Vatandaşıyla sorunu bitmeyen bir devletimiz var maalesef. Halbuki savaştan ve düşmanlıktan kim ne kazanmıştır. Ölümün, yasın, kıtlığın, bereketsizliğin çoğalmasından başka. Barış, iyilik ve sevgi varken neden kötülük, neden zulüm, neden düşmanlık? Bunlar tanrıya da düşmanlıktır. Temiz eller böyle mi olur. Bu virüs hangi sabunla temizlenir. İnsan onuru böyle mi korunuz. Devletler, yönetimler böyle mi onurlu olur” diye ifade etti.  

ACIYA TATLI DİYENLERİN VAY HALİNE 

Eşinin davasının 14 yıldır devam ettiğine vurgu yapan Dink, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler. Çözemediler çünkü maksat çözmek değil. Nasıl kapatırız diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. Şu kadar yıl etkili bir soruşturma yürütememek başka nasıl izah edilebilir. Şu kadar senedir tehdit edenlerin, hedef gösterenlerin bir kere bile sorgulanmamaları nasıl açıklanabilir. Yakında davada bir karar çıkarıp bitti demeye çalışacaklar. Bittiğinden eminseniz neden avukatlarımızın taleplerini reddediyorsunuz. Neden hedef gösterenleri, azmettiricileri soruşturmuyorsunuz. 

BEN YAPMADIM ELİM YAPTI

14 yıldır bu ülkede nice ittifaklar kuruldu ve bozuldu. Ona göre de bizim renk değiştirip durdu. İnsan düşünmeden edemiyor acaba bu ittifak kimlere ve nerelere dokunuyor. Basitçe söyleyelim. Hrant’ı FETÖ öldürdü demek ben yapmadım elim yaptı demektir. Hrant’ı Ergenekon öldürdü demek ben yapmadım ayağım yaptı demektir. Yıllarca dilinle bağıra bağıra ayağınla yürüyerek buraya geldin ve silahı iki elinle tutup tetiği çektin ve öldürdün. Sen ayağın, sen elin sen dilin değilsen sen nesin? 

YALANDAN GEÇİLMİYOR

14 yıldır onca sanığın ve tanığın arkasında garip bir devlet görüntüsü var. Katil olmadığını kanıtlamak için adeta aptal olmadığını kanıtlamaya çalışan bir devlet. Bırakın hangi bina ve hangi duvar yıkılmaya çalışılırsa çalışılsın bundan iyisini inşa edecektir. İnşa edemeyecekse zaten harabedir. Rab’in iğrendiği 7 şey vardır. Maalesef gururdan, yalandan geçilmiyor. İnsan öldürenler, düzenbazlar, kötülükten zevk alanlar çoğaldıkça çoğalıyor. Ve ne yazık ki ayrıcı zihniyetler, düşmanlık ve yalancılıkla besleniyorlar. Suçu yalanla örülmüş iplerle günahı araba organıyla çekenlerin vay haline. Kötüye iyi, iyiye kötü diyenlerin, ışığı karanlık, karanlığı ışık sananların, acıya tatlı tatlıya acı diyenlerin vay haline.” 

HRANT İÇİN BURADAYIZ

Ardından yine online devam eden açıklamada Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş konuştu. Demirtaş’ın konuşmasının satır başları şu şekilde: “Yıllar geçse de alışmadığımız, alışmayacağımız derin yaramız dostumuz, ağabeyimiz, öz kardeşimiz Hrant için işte yine buradayız. Siz her yıl Hrant için toplananlar, dünyanın dört bir yanında yüreği bizimle atanlar, sadece yitirdiğimiz bir değeri anmıyoruz. Adaleti arıyoruz. Gülüşümüzü kaybettik, yaşam neşemizi kaybettik. Yaslıyız. Arıyoruz işte. 

CENAZEMİZ HALA YERDE 

Bitmiyor matemimiz bitmiyor çünkü cenazemiz halen yerde. Bunca omuz yan yana geldik de kaldıramadık cenazemizi. Çünkü ağır, vebali, mirası, vasiyeti ağır. Bulmadan durmayacağız, düştüğü yerden kaldıracağız cenazemizi. Gömmek için değil. Kardeşlik çınarı niyetine toprağa ekmek için. Bütün mesele uzanıp tutmakta buna cüret etmekte. Hrant’a verdiğimiz sözler hala yerini bulmadı. Bunlar bizim suçumuz değil, tüm her şey ortadayken uzanıp tutmaya cesaret edemeyen toplumun öncülerinde. Bütün mesele uzanıp tutmakta. Yılmak yok biz de Hrant’ın yaptığı gibi intikam duyularına teslim olmadan akılla, barışla ve umuda sarılacağız yarına. Bunca kutuplaşmanın içinden sağduyu ile çıkışın yolunu bulmak zorundayız. 

YARINLARI EL ELE VEREREK KURALIM 

Bu durumdan kurtulmak aslında basit. Yapmamız gereken şey bir araya gelmektir. Biz kadınlar bu cesaretteyiz. Önce biz kadınlar büyük bir demokrasi ittifakı kuralım. Nefessiz kalmış topluma yol açalım. Yarınlarımızı el ele vererek kuralım. Aksi takdirde Hrant’a verdiğimiz sözleri nasıl tutacağız. Karayı kaldıralım maviyi koyalım, sevgiyi koyalım. Emeğin hakkı için direniyoruz. Bu ülke ve bu topraklar hepimizin. Adilce yaşamak mümkün ve yakındır. İnsan olmaktan nasıl bu kadar uzaklaştık herkesi bir dakika düşünmeye davet ediyorum. Nasıl bıraktık cenazemizi yerde. Gelin ele ele verelim yerde yatanı kaldıralım. Yerde yatanın tek bir kimliği var insan. Ama adı Tahir, Berkin, Ali İsmail, Eren, Ceylan, Yasin, Medeni, Ethem, Uğur, Taybet, Aybüke. Korkmayın, ele verelim omuz omuza verelim. Başarabiliriz, nem gibi vücudumuza bulaşmış bu kötülüğü yara yara aydınlık geleceği kurabiliriz. Umudumuz zulümden büyük, çünkü biz özgürlüğe ant içmiş milyonlarız. Hep birlikte kazanacağız, mutlaka kazanacağız.”

Demirtaş konuşmasının arıdan eşi Selehattin Demirtaş’ın Hrant’ın ölüm yıl dönümüne ithafen yolladığı şiiri okudu. Şiir şu şekilde: 

 

“Gümbürdüyor yerin altı, sarsılıyor gök kuleler

 

Özgürlüğe gebe toprak, doğuracak bizi yeniden

 

Ellerim ceplerimde, adımlarım minnetsiz 

 

Gamsız yürüyorum mezar diplerinden 

 

Ölülerimize yeminimiz var, dirilerimize müjdemiz

 

Üşüyen çocuklar güneşten emsin, öksüz kalmış aşıklar kavuşsun, 

 

Alın terine sevda karışsın diyedir kavgamız

 

Bir madalya takılmayacak göğsümüze

 

Olsa olsa yağlı bir ilmek boynumuza

 

Belki kör bir kurşun sırtımıza

 

Ne adımız vardı bizim ne pasaportumuz

 

Düştüğümüz yerden tanırsın bizi

 

Kır çiçekleri biter toprağımızda 

 

Ya da bir gelincik bütün kızıllığıyla

 

Zulme isyan etmiş toprağın çocuklarıyız biz

 

Geliyoruz olağanca heybetiyle

 

Az kaldı bak,

 

Gümbürdüyor yerin altı

 

Sarsılıyor gök kuleler

 

Özgürlüğe gebe toprak doğuracak bizi yeniden…”

KADIKÖY'DE DE ANILDI

Kaldıraç ve Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katledilişinin 14’ncü yılında Kadıköy Süreyya Operası önünde yaptığı basın açıklaması ile andı.  Çok sayıda kişinin katıldığı anmada “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz, adalet halkların elleriyle gelecek” pankartı açılırken, sık sık katliama karşı sloganlar atıldı.

Anma mumlar yakılarak, karanfiller eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardından açıklamayı yapan AKA-DER  Temsilcisi Cemre Can Aşlamacı, Hrant Dink’in halkların tarihine bugün ve yarın için eğilen bir isim olduğunu söyleyerek, “İnsanca, kardeşçe, onurla halkların, kültürlerin topluma kattığı tüm zenginlikle beraber yaşayabilmenin, zorlu bir hesaplaşmayı gerektirdiğini gösterdi. Bu hesaplaşmadan vaz geçmedi. Topraklarımızda Hrant’ın yoldaşı olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

‘UNUTMAYACAĞIZ, AFETMEYECEĞİZ’

Hrant’ın tüm yaşamıyla örnek olduğunu belirten Aşlamacı “14 yıl önce halkların uyanışını, cesaret almasını, geçmişle hesaplaşmasını önlemek için Hrant Dink cinayetini planladılar ve onu aramızdan aldılar. Biz on binlerce insan bu cinayetin karşısında ‘Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeni’yiz” dedik. Bugün de söylüyoruz ve yineliyoruz. İnsanca ve onurlu bir yaşamı kazanana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.Aşlamacı, Hrant’ı unutmayacaklarını ve katillerini affetmeyeceklerini söyledi.

  Bu haber 323 defa okunmuştur.   Editör: haber merkezi   Kaynak: welg medya
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 26 18 5 3 52 19 57 +33
2 Beşiktaş 25 17 5 3 56 26 54 +30
3 Fenerbahçe 25 16 6 3 47 27 51 +20
4 Trabzonspor 25 14 5 6 32 24 48 +8
5 Hatayspor 26 13 7 6 46 31 45 +15
6 Alanyaspor 26 12 8 6 40 26 42 +14
7 Gaziantep FK 26 10 6 10 37 29 40 +8
8 Fatih Karagümrük 26 11 8 7 41 34 40 +7
9 Antalyaspor 26 7 6 13 24 29 34 -5
10 Göztepe 25 8 9 8 35 31 32 +4
11 Sivasspor 25 7 7 11 28 29 32 -1
12 Konyaspor 25 8 10 7 32 30 31 +2
13 Yeni Malatyaspor 26 7 9 10 33 35 31 -2
14 Kasımpaşa 25 8 12 5 29 40 29 -11
15 Çaykur Rizespor 26 6 10 10 30 42 28 -12
16 Kayserispor 25 6 12 7 17 30 25 -13
17 Başakşehir FK 26 6 13 7 28 44 25 -16
18 BB Erzurumspor 26 6 13 7 24 41 25 -17
19 Denizlispor 26 5 15 6 23 46 21 -23
20 Gençlerbirliği 25 5 14 6 21 46 21 -25
21 MKE Ankaragücü 25 5 15 5 28 44 20 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 23 16 2 5 38 14 53 +24
2 Samsunspor 23 14 2 7 41 21 49 +20
3 Altınordu 24 13 6 5 36 30 44 +6
4 İstanbulspor 23 13 6 4 45 26 43 +19
5 Adana Demirspor 24 12 6 6 40 23 42 +17
6 Ankara Keçiörengücü 23 11 7 5 30 16 38 +14
7 Altay 23 12 9 2 39 28 38 +11
8 Tuzlaspor 23 11 7 5 31 28 38 +3
9 Bursaspor 23 9 10 4 35 36 31 -1
10 Bandırmaspor 24 9 11 4 28 29 31 -1
11 Ümraniyespor 24 8 9 7 27 32 31 -5
12 Adanaspor 23 7 11 5 32 33 26 -1
13 Menemenspor 23 6 9 8 28 37 26 -9
14 Balıkesirspor 23 6 11 6 23 32 24 -9
15 Boluspor 23 6 12 5 21 27 23 -6
16 Akhisarspor 23 5 14 4 20 39 19 -19
17 Ankaraspor 23 3 15 5 13 37 14 -24
18 Eskişehirspor 23 1 15 7 15 54 7 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 25 18 2 5 57 18 59 +39
2 Van Spor 25 14 6 5 40 23 47 +17
3 Bodrumspor 25 13 6 6 56 34 45 +22
4 Sakaryaspor 25 12 4 9 41 26 45 +15
5 Kırşehir Belediyespor 25 12 6 7 33 19 43 +14
6 Turgutluspor 25 14 10 1 34 38 43 -4
7 Serik Belediyespor 25 10 6 9 40 32 39 +8
8 Kırklarelispor 25 9 5 11 29 21 38 +8
9 Etimesgut Belediyespor 25 10 8 7 33 25 37 +8
10 Tarsus İdman Yurdu 25 10 9 6 36 32 36 +4
11 Pendikspor 25 11 12 2 44 31 35 +13
12 Pazarspor 25 10 11 4 37 39 34 -2
13 Sivas Belediyespor 25 8 8 9 39 32 33 +7
14 Karacabey Belediyespor 25 9 10 6 31 30 33 +1
15 1922 Konyaspor 25 7 13 5 31 33 26 -2
16 Bayburt Özel İdare Spor 25 8 15 2 29 43 26 -14
17 Kastamonuspor 25 6 13 6 22 37 24 -15
18 Mamak FK 25 6 14 5 24 63 23 -39
19 Elazığspor 25 7 15 3 32 51 21 -19
20 Kardemir Karabükspor 25 1 22 2 10 71 2 -61
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 20 13 2 5 26 12 44 +14
2 1928 Bucaspor 20 12 2 6 38 14 42 +24
3 Yeşilyurt Belediyespor 20 13 5 2 32 13 41 +19
4 Arnavutköy Belediye 20 10 5 5 30 19 35 +11
5 Ofspor 20 9 5 6 27 24 33 +3
6 Belediye Derincespor 19 7 4 8 29 17 29 +12
7 Artvin Hopaspor 20 7 8 5 26 33 26 -7
8 Edirnespor 20 6 7 7 23 24 25 -1
9 Fatsa Belediyespor 19 6 7 6 15 19 24 -4
10 Kızılcabölükspor 20 5 8 7 19 24 22 -5
11 Payasspor 20 5 9 6 23 28 21 -5
12 Nevşehir Belediyespor 20 5 10 5 19 20 20 -1
13 Antalya Kemerspor 20 5 10 5 18 33 20 -15
14 1877 Alemdağspor 19 5 10 4 23 34 19 -11
15 Çankaya FK 19 5 11 3 13 29 18 -16
16 Manisaspor 20 1 11 8 14 32 11 -18
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 28/02/2021 Göztepe vs Kasımpaşa
 28/02/2021 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 02/03/2021 Gaziantep FK vs Gençlerbirliği
 02/03/2021 Yeni Malatyaspor vs Beşiktaş
 03/03/2021 BB Erzurumspor vs Fatih Karagümrük
 03/03/2021 Başakşehir FK vs Konyaspor
 03/03/2021 Sivasspor vs Hatayspor
 03/03/2021 Kayserispor vs Çaykur Rizespor
 03/03/2021 MKE Ankaragücü vs Galatasaray
 04/03/2021 Alanyaspor vs Göztepe
 03/03/2021 MKE Ankaragücü - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 8 maçını kazandı  Galatasaray kazanır
 04/03/2021 Kasımpaşa - Trabzonspor Trabzonspor ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 04/03/2021 Fenerbahçe - Antalyaspor Antalyaspor ligdeki son 11 maçında hiç kaybetmedi  Antalyaspor yenilmez
 06/03/2021 Denizlispor - Yeni Malatyaspor Yeni Malatyaspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Denizlispor yenilmez
 06/03/2021 Beşiktaş - Gaziantep FK Gaziantep FK ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Beşiktaş yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 28/02/2021 Ankara Keçiörengücü vs Samsunspor
 28/02/2021 Bursaspor vs Akhisarspor
 28/02/2021 Eskişehirspor vs İstanbulspor
 28/02/2021 Giresunspor vs Altay
 01/03/2021 Tuzlaspor vs Adanaspor
 01/03/2021 Menemenspor vs Boluspor
 01/03/2021 Balıkesirspor vs Ankaraspor
 05/03/2021 İstanbulspor vs Ankara Keçiörengücü
 06/03/2021 Bandırmaspor vs Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/03/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Kastamonuspor
 04/03/2021 Bodrumspor vs Van Spor
 04/03/2021 Elazığspor vs 1922 Konyaspor
 04/03/2021 Karacabey Belediyespor vs Pazarspor
 04/03/2021 Kardemir Karabükspor vs Turgutluspor
 04/03/2021 Kırşehir Belediyespor vs Kırklarelispor
 04/03/2021 Mamak FK vs Tarsus İdman Yurdu
 04/03/2021 Pendikspor vs Eyüpspor
 04/03/2021 Serik Belediyespor vs Etimesgut Belediyespor
 04/03/2021 Sivas Belediyespor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/03/2021 Artvin Hopaspor vs Arnavutköy Belediye
 03/03/2021 Çankaya FK vs Antalya Kemerspor
 03/03/2021 Fatsa Belediyespor vs Edirnespor
 03/03/2021 Kızılcabölükspor vs Diyarbekirspor
 03/03/2021 Nevşehir Belediyespor vs Belediye Derincespor
 03/03/2021 Yeşilyurt Belediyespor vs Ofspor
 03/03/2021 1877 Alemdağspor vs Manisaspor
 03/03/2021 1928 Bucaspor vs Payasspor
 03/03/2021 Artvin Hopaspor - Arnavutköy Belediye Artvin Hopaspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Artvin Hopaspor yenilmez
 03/03/2021 Çankaya FK - Antalya Kemerspor Çankaya FK ligde evindeki son 6 maçını kaybetti  Antalya Kemerspor kazanır
 03/03/2021 1877 Alemdağspor - Manisaspor 1877 Alemdağspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 03/03/2021 Kızılcabölükspor - Diyarbekirspor Diyarbekirspor ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Diyarbekirspor yenilmez
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI